TÁJÉKOZTATÓ KÜLFÖLDIEK INGATLAN VÁSÁRLÁSA ÉS ENGEDÉLYEZTETÉSE
Külföldi jogi vagy külföldi természetes személy ingatlanvásárlási az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal engedélyével szerezheti meg.
NEM szükséges kormányhivatali engedély az alábbi esetekben:
- Az Európai Unió tagállamainak (Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia) állampolgárai, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezetei
- Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államok (Norvégia, Liechtenstein, Izland) állampolgárai, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezetei
- Svájc állampolgárai (a 2006. évi CXXV. törvénnyel kihirdetett a személyek szabad mozgásáról szóló megállapodás alapján)
- Kettős állampolgárok, ha az egyik állampolgársága a magyar vagy tagállami, valamint a külföldön élő magyar állampolgárok, ingatlanszerzése
- Öröklés. |
A fent felsoroltakon kívüli valamennyi esetben, kizárólag kormányhivatali engedéllyel szerezheti meg.
Természetes személyek esetén amennyiben nem tartoznak egyik fent felsorolt ország állampolgárai közé sem, függetlenül attól, hogy Magyarországon milyen státusszal (pl. letelepedett, bevándorolt, menekült) rendelkeznek ingatlan szerzésükhöz szükséges kormányhivatali engedély.
AZ ENGEDÉLYEZÉSHEZ SZÜKSÉGES IRATOK:
1. KÉRELEM - Az eljárás kérelem beadásával indul, melyet jogi képviselőn keresztül az ingatlan fekvése szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani. A kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani.
2. ILLETÉK - Az eljárás illetékköteles, az eljárási illeték, ingatlanonként 50.000 Ft.
3. A kérelmező útlevelének, jogosítványának, vagy magyar személyazonosító igazolványának jogi képviselő vagy közjegyző által hitelesített másolatának csatolása szükséges.
4. A kérelemhez mellékelni kell az ingatlanszerzésre irányuló előszerződést vagy szerződést és a megvásárolandó ingatlan 21 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapot.
5. MEGHATALMAZÁS - Amennyiben a kérelmező nem személyesen jár el az ügyben, minden esetben kérjük a nevében eljáró jogi képviselő vagy más természetes személy részére adott meghatalmazás egy darab eredeti példányát becsatolni.
6. ERKÖLCSI BIZONYÍTVÁNY beszerzése és bemutatása.
AZ ELJÁRÁS MENETE
Amennyiben valamennyi szükséges irat, csatolásra került, a kormányhivatal a leírtaknak megfelelően megkeresi az ingatlan fekvése szerint illetékes önkormányzat polgármesterét, és kéri a nyilatkozatát arról, hogy az ingatlanszerzés sért-e önkormányzati érdeket.
A kormányhivatal eljárása során külföldi természetes személykérelmező esetén megkeresi a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt, valamint az Országos Rendőr-főkapitányságot a közérdeksérelem (kitiltás, beutazási és tartózkodási tilalom, elfogatóparancs) kérdésében.
Az engedélyeztetésről a kormányhivatal dönt. Az engedélyezési eljárás ügyintézési határideje 15 nap. Az ügyintézési határidő egy alkalommal legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.
FINANSZÍROZÁS ÉS LAKÁSHITEL
A Magyarországon ingatlant szerezni kívánó külföldi magánszemélyek és befektetők legtöbbször készpénzért vásárolnak. Külföldi állampolgárként limitált lehetőség van a bankok által kínált lakáshitelek felvételére, ez függ az igénylő állampolgárságától, státuszától, valamint a bíráló hitelintézet támasztotta egyéb követelményeknek való megfeleléstől egyaránt. Devizabelföldiként (azaz Magyarországon munkavállalási engedéllyel és jövedelemmel rendelkező valamint adózó természetes személyek esetén) a bankok is több kedvező opciót kínálnak az elbírálás során, míg "devizakülföldi" státusszal (jellemzően a befektetők egy része) egy működő, helyi alapítású cég nyújt lehetőséget a hitelfelvételre, illetve egyéb módokon kell igazolniuk a magyarországi kötődést, hogy hitelkérelemért folyamodhassanak.