November 11-én libát eszünk. A legtöbbünknek ennyi van meg a Márton-nappal kapcsolatban, de ki hibáztatna minket ezért? A libás fogások mennyeiek, így senki sem kérdezősködik, ha nem muszáj, csak élvezzük a lakomát. De mégis, miért eszünk libát ezen a napon? És ki az a Márton? Utánajártunk, hogy honnan ered a legízletesebb népszokásunk!
Ki Tours-i szent márton?
A legenda szerint Szent Márton a Római Birodalom Pannónia tartományában, a Savaria nevű (mai Szombathely) településen született 316 környékén. A kis Márton a római császár katonájának fiaként pogány családba született, majd ő is katonának állt. A történet ott fordul izgalmasra, amikor egy hideg téli este Amiens városában járőrözve egy didergő koldusnak adta köpönyegének felét. Ezt követően még aznap éjjel álmában megjelent neki Jézus Krisztus, aki a koldus alakjában köszönte meg tettét. Onnantól kezdve a keresztény vallásnak és Istennek szentelte életét. Megkeresztelkedett, misszionáriusként pedig már élete során annyi jó cselekedetet hajtott végre, hogy püspökké akarták avatni. Márton azonban a monda szerint nem vágyott semmilyen hatalomra, így amikor küldöttek érkeztek hozzá, ő a libák óljában próbált elrejtőzni. A zavarodott ludak hangos gágogása leleplezte a bujkálót, így Mártont az akarata ellenére 371-ben a franciaországi Tours város püspökévé avatták. Életét ezt követően további csodák és jó tettek kísérték végig, mi pedig azóta büntetjük a libákat, amiért lebuktatták őt.
Márton-napi népszokások
Persze, nem ezért eszünk libát ezen a szép napon. November 11-e a római idők óta a paraszti év végét jelentette. Ilyenkor fejezték be az éves mezőgazdasági munkákat és vette kezdetét a téli pihenő időszak, amit ugye illett megünnepelni. Levágták az egész nyáron hizlalt libákat – a cselédek fizettség mellé gyakran libát kaptak ajándékba – és ezen a napon kóstolták meg először az újbort is. Miután ez a karácsonyt megelőző 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezen a napon rendszeresek voltak a vásárok, bálok és jóízű lakmározások. Nem sajnálták a jó falatokat, hiszen úgy tartották, ha bőségesen fogyasztanak, a következő évben is hasonlóan jó idényt zárhatnak. A népszokás szerint „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.” Ezért fogyasztunk ezen a napon előszeretettel sült libacombot párolt vörös káposztával, füstölt libamellel, kemencében sült libaszárnyakkal vagy libatepertővel. Ne felejtsük ki a libamájat sem, ami azon felül, hogy egy jellegzetes ételünk, közkedvelt ínyencségnek számít a mai napig.
Azt tudtad, hogy időjóslásra is kiváló ez a nap? Ha a Márton-napi liba mellcsontja fehér, akkor a tél havas és enyhe lesz, ha vörösesbarna, akkor hideg tél várható. De nem csak a csontból, hanem az aznapi időjárásból is lehet jósolni! Például, ha köd van, akkor enyhe, ha havazik (Márton fehér lovon jön), erős tél lesz, ha esik, akkor a fagy elviszi a termést. Ráadásul ezen a napon tilos volt mosni és teregetni is, mert ez a jószág pusztulását okozhatta.
Márton-nap európában
Német nyelvterületeken (Németország, Ausztria és Hollandia egyes részei) fáklyás felvonulásokat tartanak és Márton-tüzeket gyújtanak. Az egyházi ihletésű menetek célja, hogy a fény, ami a jó cselekedetet szimbolizálja, mindenkihez eljusson. Napjainkban főként már csak gyerekek vesznek részt ezeken, ők sötétedéskor a maguk készítette lampionjaikkal járják az utcákat és Márton napi dalokat énekelnek. A fáklyás menetet általában egy Szent Mártonnak öltözött lovas vezeti és gyakran műsor is a programok részét képezi, mely során általában a köpenyét megosztó Márton történetét mutatja be.
(Fotó: Michael Sondermann)
Belgium és Flandria egyes területein november 11-én a gyerekek ajándékot kapnak Szent Mártontól, ahogy nálunk a Mikulástól (Szent Miklós). Portugáliában azonban ez a nap nagyobb ünnep, mint talán bárhol máshol a világon. A családok és barátok összegyűlnek, hogy sült gesztenyét egyenek tradicionális portugál italokat, jeropigát (must és pálinka) és aguapét (víz és bor) igyanak. Itt úgy tartják, hogy Szent Márton a köpenye egyik felét egy koldusnak, a másikat pedig egy szegény embernek adományozta. Emiatt útja hátralévő részében nagy hideggel kellett volna dacolnia, de csodák csodájára a nap olyan erősen sütött, hogy az idő melegre fordult. Mivel ez novemberben igen szokatlan, isteni közbenjárásnak vették, így azóta, ha ezen a napon szép, napos idő van, azt Szent Márton nyaraként emlegetik.
Reméljük sikerült pár érdekességgel szolgálnunk és innentől te is igazi Márton-nap szakértő leszel!
Sütiket használunk, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk Önnek. Emellett lehetővé teszik számunkra a felhasználói viselkedés elemzését is, hogy folyamatosan javíthassuk a webhelyet az Ön számára.
Nem találta meg, amit keresett? Segítünk!
Kedves ügyfeleink, látogatóink!
Irodánk az ünnepi időszakban megváltoztatja nyitvatartását.
Minden kedves ügyfelünknek és partnerünknek kellemes karácsonyi ünnepeket és egészségben gazdag, boldog új évet kívánunk !
Az At-Home Budapest Csapata
19. dec
Zárva
20. dec
8.30-16.00
21. dec
8.30-16.00
22. dec
9.00-16.00 ügyeleti rend
23. dec
Munkaszüneti nap
24. dec
Ünnepnap
25. dec
Ünnepnap
26. dec
Ünnepnap
27. dec
10.00-16.00 ügyeleti rend
28. dec
10.00-16.00 ügyeleti rend
29. dec
10.00-16.00 ügyeleti rend
30. dec
10.00-16.00 ügyeleti rend
02. jan
Munkaszüneti nap
03. jan
Munkaszüneti nap
04. jan
Munkaszüneti nap
05. jan
8.30-17.00
06. jan
8.30-17.00
Kedves Ügyfeleink és Munkatársaink!
Az At Home Budapest csapata úgy határozott, hogy felelős döntést hoz, és a COVID-19 járvány kitörésének ideje alatt korlátozza működését. Meggyőződésünk, hogy ez a döntés mindenki egészségét szolgálja, és hozzájárul ahhoz, hogy ezen a nehéz időszakon minél hamarabb túllendülhessünk.
Szolgáltatásaink jelentős része zavartalanul folytatódik - igénybevételükről a +36 20 262 7864 telefonszámon érdeklődhettek.
Ebben az időszakban cégünk három ingatlanbejárási alternatívát tesz lehetővé:
Az ingatlanbejárás során a tulajdonos és az ingatlanközvetítő az ingatlanon kívül marad, míg az érdeklődő egyedül tekinti meg az ingatlant (természetesen kérjük, hogy ezt maszkban és kesztyűben tegye meg, illetve ne nyúljon semmihez), majd az ingatlanon kívül, szigorúan tartva a 2 méteres távolságot, a tulajdonos és az ingatlanközvetítő válaszol a felmerült kérdésekre.
A tulajdonossal időpontot egyeztetünk az ingatlan megtekintésére, mely során az ingatlanközvetítő fizikailag nem lesz jelen, helyette videochat/facetime formájában tud majd közvetíteni az érdeklődő és a tulajdonos között. Az ingatlan megtekintése az 1. pontban leírtaknak megfelelően zajlik: az érdeklődő egyedül tekinti meg az ingatlant, a szükséges óvintézkedések betartásával.
Az ingatlanközvetítő videochat/facetime alkalmazás segítségével virtuális túra keretében mutatja be az ingatlant az érdeklődőnek.
Minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy biztonságban és egészségben tudhassuk kollégáinkat, hogy mihamarabb visszatérhessünk a régi kerékvágásba, így ezúton szeretnénk titeket is erre buzdítani. Rendeszeresen mossatok kezet, fertőtlenítsetek mindent, és ami a legfontosabb: #maradjatokotthon!