Egy középkategóriás okostelefonnal vagy digitális fényképezőgéppel saját magunk is készíthetünk fényképeket ingatlanunkról,
de érdemes néhány szabályt betartani.
Ingatlanfotók készítésénél különösen fontos a megfelelő mennyiségű természetes fény, ezért érdemes a fotózást a nappali órákra időzíteni. Kerüljük a sötét, borús napokat inkább tegyük át az időpontot máskorra. Kellő mennyiségű természetes fény mellett a színek jobban érvényesülnek és az ingatlan is barátságosabb lesz. A másik véglet, ami szintén nem szerencsés, amikor túlzottan betűz a nap. Ilyenkor vakító csíkok és foltok jelennek meg és az expozíció is túl sötét lesz. Erre jó megoldás, ha behúzzuk a fényáteresztő (!) függönyöket, de vigyázzunk az élénk színű függönyökkel, mert azok megfestik a falat és a szemlélőnek fogalma sem lesz, milyen színűek is a valóságban.
Teljesen evidensnek tűnik, mégis számos ellenpéldát látni, ezért muszáj hangsúlyozni, hogy az alapos nagytakarításon túl, pakoljuk el a személyes tárgyakat. Ne legyen elől papucs, felmosóvödör, szétszórt ruhák, gyerekjáték. A függőlegesen álló könyvekre ne rakjunk még keresztbe könyveket, magazinokat. A fürdőszobából tüntessük el a kismillió használatban lévő kozmetikumot, mosószert, szennyest és hajtsuk le a WC tetejét.
A konyhában se legyenek elől háztartási eszközök, edények, száradó konyharuhák. Pakoljunk el mindent a konyhapultról és az étkező asztalról.
Törekedjünk rá, hogy a fényképen minél nagyobb tér látszódjon, ami értékes információt ad az adott ingatlanról. A széles látószögű objektív segít abban, hogy több teret és részletet örökítsünk meg, érdemes használni. Álljunk a sarokba, vagy a fal mellé, ne a helyiség közepéről fotózzunk jobbra-balra. Fontos, hogy a kamera vízszintes helyzetben legyen, ebben segítségünkre lehet egy állvány.
Ne legyenek ferde vonalak vagy torzított perspektívák. Figyeljünk a függőleges falsíkokra!
Ha szemmagasságból fényképezzük a teret, a függőleges vonalak dőlni fognak, ezért célszerű kicsit lejjebb vinni a kamerát. Érdemes használni a „rács” funkciót, ilyenkor megjelennek a segédvonalak. Forgassuk óvatosan a kamerát, ügyeskedjünk addig, míg az egyenesek párhuzamosak lesznek.
Ha azt szeretnénk, hogy az ablakon kívüli látvány is szépen megjelenjen a képen, de a szobabelső is jól látszódjon, ilyenkor érdemes felkapcsolni a villanyt vagy vakut használni. Ha a fényképezőgép lehetővé teszi a manuális beállításokat, állítsuk be a rekeszértéket és záridőt úgy, hogy az ablakon kívüli teret és a belső teret is megfelelően megvilágítsa. A polarizációs szűrő csökkenti a vakító fényt és élénkíti az ablakon kívüli tájat, így a képek sokkal kiegyensúlyozottabbak lesznek.
Fekvő képpel általában többet tudunk megmutatni a lakásból, de lesznek olyan részek, amelyek álló képkivágásban többet mutatnak, ilyenek tipikusan a kisebb helyiségek, mint a mosdó, kamra, mosókonyha.
Bátran kísérletezzünk különböző szögekkel – és persze, ügyeljünk rá, hogy ne látszódjunk a tükörben!
Próbáljuk megtalálni azokat a beállításokat, amelyek legjobban hangsúlyozzák az ingatlan jellegzetességeit. Jobb, ha számítunk rá, hogy ez igényel némi gyakorlást.
Képszerkesztő szoftverek segítségével javíthatunk az elkészült képeken, például a fényerő, a kontraszt és a színbeállítások finomhangolásában, de ha még így sem vagyunk elégedettek az eredménnyel, legjobb, ha profi fotósra bízzuk az egészet.
Prémium minőségű ingatlanoknál javasolt kifejezetten erre a területre specializálódott ingatlanfotóst megbízni. A professzionális szakember a legjobbat hozza ki ingatlanából, amivel felbecsülhetetlen versenyelőnyre tesz szert az ingatlanpiacon.