Milyen ingatlan árváltozásokra lehet számítani az idei évben? Hogyan befolyásolja az expat ingatlan piacot a jelenlegi gazdasági helyzet? Mire számíthatnak a tulajdonosok és mire a bérlők?
Már huzamosabb ideje stagnálnak a bérleti díjak a belbudai expat piac terén, de ugyanez elmondható a belpesti ingatlanokra is. Az elmúlt évek árbefagyása azonban változni látszik, az emelkedés az infláció miatt már megindult, de más tényezők is előidézik a további a változást. Az eddigi trendekkel szembe menve így készülni lehet egy erőteljesebb bérletidíj emelkedésre.
Budapesten emelkedtek a négyzetméterárak, így a tulajdonosok számára egyre nagyobb a bekerülési érték. A vételárak növekedése mellett pedig egyre nehezebb kiadni az ingatlanokat, amely miatt feszültség alakult ki. Így a cégeknek érdemes figyelembe venniük a változó irányárakat és emelni az erre szánt kereten, ha megfelelő helyen szeretnék elhelyezni kollégáikat.
Az energiaválság miatt emelkedő rezsiárak különösen vonzóvá tették a zöldberuházásokat. Az újépítésű ingatlanoknál visszaszorul a rezsi mértéke, de ezzel arányosan drágábban is lehet kibérelni őket. Így itt már most megfigyelhető az említett növekedés az albérletárak terén. Jelenleg még nincs annyi újépítésű lakhatási opció Budapesten, mint amekkora a keresetlet, pedig az expatok előszeretettel választanak ilyen bérleteket.
A limitált újépítésű piac miatt az expatok ugyanúgy érdeklődnek a használt ingatlanok után is, de különösen fontos számukra, hogy felújítottak és korszerűsítettek legyenek. Az energetikai, műszaki és esztétikai fejlesztések hiányában akár még csökkenhet is egy ingatlan ára a következő időszakban a minőségbeli különbségek miatt. És bár a korszerűtlen lakások alapból olcsóbbak, de a bérleti díjon megspórolt összeghez magasabb rezsi fog tartozni, így az ára ugyan úgy emelkedik a bérlők számára, de a tulajok sem keresnek rajta.
Ezért a legújabb energetikai elvárásokkal lépést tartva érdemes a mai kor igényeit kiszolgálni, hiszen keresetebbé és fentarthatóbbá is válik tőle az ingatlan. Ez a tulajdonosok számára olyan befektetés, amellyel még vonzóbbá teszik a lakásukat az expatok számára.
Egyre több az ázsiai, főleg koreai expat Magyarországon, akik a prémium lakáspiac növekedéséhez járulnak hozzá. A tőkeerős ázsiai kereslet felnyomja az árakat, amely hosszú távon az egész piacra is kifejti a hatását.
Magyarország egypólusú ingatlanpiaci struktúrája változik, sokáig csak Budapest létezett a nagyvállalati lakáskeresők látóterében. Az egyre terjeszkedő nagyvállalatok regionális térnyerésével, a győri és a debreceni fejlesztéseknek köszönhetően megnövekedett az expatok száma ezeken a területeken is, így az ingatlanárak is feljövőben vannak. Ráadásul megjelentek az idegennyelvű iskolák is, mint az International School of Debrecen (ISD), így többet nem kényszerülnek rá a családos expatok az ingázásra Budapestről.
A lendületes fejlesztések pedig továbbra sem álltak meg, egyre több cég érkezik, így a bérbeadás kifejezetten jó üzletnek számít már ezekben a városokban is. Az expatok jelenléte pedig árgerjesztő hatással van az ingatlanpiac egészére.
Összességében elmondható, hogy a növekvő költségek elkerülhetetlenek lesznek idén, de megfelelő korszerűsítési ráfordítással a rezsi csökkenthető, ezzel a tulajdonosok is profitálnak, hiszen megtérül a beruházásuk, a bérlők pedig minőségibb ingatlanokban lakhatnak.